facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Atrakcje okolicy

TYLICZ

Mofeta

Mofeta w Tyliczu mieści się w osadzie turystycznej „Domki w Lesie”. Zwiedzanie wyłącznie we wtorki i soboty, w godz. 09.00-16.00.

Mofeta to miejsce wydobywania się chłodnych wyziewów wulkanicznych (dwutlenku węgla z drobnymi domieszkami innych gazów).

Czytaj więcej

Wyciągi narciarskie

Stoki narciarskie Tylicz-ski usytuowane są przy ul. Wolności, na trasie Tylicz – Powroźnik, w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Długość tras narciarskich to ponad 5 km. Stacja oferuje oddzielne polanki do nauki jazdy, z wyciągami baby-ski.

Czytaj więcej

Farma LaMa

Farma LaMa to duże gospodarstwo agroturystyczne, którego główną atrakcją są konie – jednak odwiedzający (szczególnie dzieci) mogą zapoznać się z innymi oswojonymi zwierzętami: kozy, świnie, owce, króliki, gęsi, kaczki, gołębie, synogarlice, pawie, przepiórki...

Czytaj więcej

Tor gokartowy

Tor gokartowy w Tyliczu znajduje się przy ul. Sportowej, na terenie klubu sportowego „Przełęcz”. Czynne od 01 lipca do 30 sierpnia w godz. 14.00-20.00, od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne).

Czytaj więcej

Basen

W osadzie turystycznej „Domki w Lesie” (Tylicz, ul. Wolności 1 – trasa Tylicz-Powroźnik) dostępny jest odkryty basen rekreacyjny o wymiarach 10 x 20 m, ze wszystkich stron otoczony lasem. Czynne w sezonie letnim w godz. 10:00-17:00. Szczegóły na stronie www.domkiwlesie.pl.

Kościół parafialny z 1612 roku oraz Cerkiew

Zwiedzanie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła od środy do soboty w godz. 9.00-18.00, zwiedzanie cerkwi (obecnie kościół cmentarny) od czwartku do soboty w godz. 9.00-18.00. W niedziele i cerkiew i kościół zwiedzać można w godz.12.00-17.00.

Czytaj więcej

Golgota

Obok kościoła pw. Imienia Maryi w Tyliczu. Wstęp bezpłatny, choć mile widziane są symboliczne datki dla parafii.

Golgota (po łacinie „Calvaria”) to wzgórze pod Jerozolimą, gdzie wykonywano wyroki na skazańcach.

Czytaj więcej

MUSZYNA

Historia Muszyny

Historia Muszyny wiąże się z przebiegającym wzdłuż Popradu szlakiem handlowym na Węgry. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1209 r. Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od mchów porastających brzegi potoków okalających miasto (po łacinie „musci” oznacza „mchy”).

Czytaj więcej

Ogrody sensoryczne

Ogrody sensoryczne (nazywane też ogrodami zmysłów) umiejscowione są w muszyńskiej dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”. Wstęp bezpłatny, otwarte całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, przez cały rok. W ogrodzie znajdują się tablice informacyjne w jęz. polskim, angielskim i czeskim, zawierające też tekst w alfabecie Braille’a.

Czytaj więcej

Magiczny Ogród – Stawy rekreacyjne

Magiczny Ogród mieści są w dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”, przy Alei Zdrojowej i za pijalnią wody mineralnej „Antonii”. Wstęp bezpłatny, otwarte całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, przez cały rok.

Czytaj więcej

Ogrody biblijne

Muszyna, przy Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, ul. Kościelna. Wstęp bezpłatny. Otwarte od wtorku do soboty w godz. 10.00-20.00, w niedziele w godz. 9.00-22.00 – „dzień ciszy” – zwiedzanie bez przewodnika. W poniedziałki nieczynne. O pełnych godzinach możliwe bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem (czas: około 45 min.).

Czytaj więcej

Cerkiew w Powroźniku

Zwiedzanie grupowe (min. 8 osób) po wcześniejszym ustaleniu terminu (tel. 694 292 927).

Cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku to najstarsza cerkiew łemkowska w Polsce i jedna z najstarszych w Karpatach. Powstała w roku 1600. Po powodzi została przeniesiona na górę od pierwotnego miejsca, odległego o ok. 150 m. Miało to miejsce w latach 1813-1814, przy czym świątynię jednocześnie przebudowano.


Las Lipowy Obrożyska

Las Lipowy „Obrożyska” znajduje się 1,5 km od muszyńskiego rynku, wejście od ulicy Lipowej. Wstęp wolny.

Las jest rezerwatem przyrody powstałym w 1919 r. jako jeden z pierwszych w niepodległej Polsce. Ma powierzchnię nieco ponad 100 ha. Położony jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obejmuje część wznoszącej się nad Muszyną góry Mikowa.

Czytaj więcej

Ruiny zamku i park Baszta

Ruiny zamku w Muszynie, dostępne do zwiedzania bezpłatnie, przez cały rok.

Ruiny zamku położone są na południowym zboczu pasma Koziejówki, na stromej skale nazywanej Baszta lub Zamczysko. Znajduje się ona na prawym brzegu Popradu, między wpadającymi do niego potokami Muszynka i Szczawnik.

Czytaj więcej
Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów