facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Muzea

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Bulwary Dietla 19. Czynne wtorek-sobota w godz. 10.00-13.00 oraz (po godzinnej przerwie) 14.00-17.00, oraz w niedziele w godz. 10.00-15.00. Nieczynne w poniedziałki oraz dni świąteczne (w tym 1. dzień Świąt Wielkanocnych, 1 stycznia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia). Wstęp bezpłatny w niedziele. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł.

Muzeum (oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) funkcjonuje od 1995 r. w willi „Romanówka”. Zebrane zbiory obejmują pamiątki z życia artysty oraz jego dzieła z różnych okresów twórczości – w tym międzywojennego, który często uznawany jest za najlepszy w jego twórczości. Nikifor (1895-1968) to jeden z najważniejszych symboli Krynicy-Zdroju, znany szerszej publiczności dzięki filmowi „Mój Nikifor” z 2004 r., w reżyserii Krzysztofa Krauzego i z Krystyną Feldman w roli głównej. Jego prawdziwe nazwisko to prawdopodobnie Epifaniusz Drowniak, syn nieznanego Polaka (prawdopodobnie malarza) oraz głuchoniemej Krynickiej żebraczki, Łemki. Nikifor dorastał w nędzy, a ponieważ miał wadę słuchu i wymowy, przez wiele lat postrzegany był przez miejscowych jako upośledzony psychicznie kaleka. Większość życia przeżył w nędzy. Malował, na czym się dało: na kawałkach kartonu, zużytych zeszytach szkolnych, drukach urzędowych, papierze pakowym, itd. Swoje obrazy podpisywał jako „NIKIFOR MALARZ-NIKIFOR ARTYSTA”, ale też Matejko bądź Netyfor, często z błędami w pisowni. Samouk, pracował nad swoim warsztatem bez pomocy z zewnątrz. Miał ambicję zostać krynickim Matejką – stąd podpisywanie przez niego niektórych prac tym imieniem. Silnie związany z Krynicą; dwukrotnie wywożony w ramach Akcji Wisła, dwukrotnie wrócił do rodzinnego miasta. Zarabiał na życie sprzedając swoje prace turystom, jako pamiątki z Krynicy – przy czym ludzie rzadko doceniali jego styl i kupowali jego dzieła. „Odkryty” został dopiero w 1930 r. przez ukraińskiego malarza Romana Turyna. Dopiero potem, stopniowo i z biegiem lat, jego prace zaczęły być doceniane. Ocenia się, że stworzył około 40 tys. dzieł. Przez wiele lat nie posiadał żadnych dokumentów tożsamości, co dostrzeżono dopiero w 1962 r. kiedy miał wyjechać na wystawę w Bułgarii. Wtedy to na wniosek przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy, sąd w Muszynie postanowił o nadaniu mu tożsamości, na dane Nikifor Krynicki. Następnie Urząd Stanu Cywilnego w Krynicy wystawił akt urodzenia na te dane. Dopiero po jego śmierci, na wniosek Zjednoczenia Łemków, w roku 2013 sąd w Muszynie unieważnił wcześniejsze postanowienie uznając, że Nikifor to urodzony 21 maja 1895 roku Epifaniusz Drowniak (nazwisko po matce). Zmarł w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu k. Jasła i został pochowany na Starym Cmentarzu w Krynicy-Zdroju. Na jego grobie wyryte są dwa napisy: „Nikifor Krynicki” alfabetem łacińskim oraz „Nykyfor Epifan Drowniak” pisany cyrylicą. W Krynicy-Zdroju przy Deptaku znajduje się pomnik odsłonięty 110 lat od roku urodzin artysty (w 2005 r.), autorstwa Czesława Dźwigaja. Nikifor przedstawiony jest jako postać siedząca na murku, z pędzlem w dłoni i w towarzystwie psa.

Muzeum Zabawek „Bajka”, Krynica-Zdrój, ul. Piłsudskiego 2 (w budynku Nowych Łazienek Mineralnych). Czynne codziennie (z wyjątkiem 1. dnia Wielkanocy, 1 XI i 25 XII) w godz. 10.00-17.00, a w wakacje w godz. 09.00-18.00.

Ceny biletów:


    1. normalny– 14 zł
    2. ulgowy – 12 zł
    3. grupy (dziecięce i młodzieżowe, powyżej 15 osób) – 10 zł.

Dzieci mogą zwiedzać Muzeum wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

 

Krynickie muzeum to działająca od 2010 r. filia muzeum zabawek w Kudowie-Zdroju. W zbiorach możemy zobaczyć zabawki od starożytności do współczesności. Dla młodszych zwiedzanie jest zabawą edukacyjną, dla starszych powrotem w świat dzieciństwa oraz okazją do refleksji. Szczegóły na stronie muzeum: www.muzeum-zabawek.pl.

Muzeum Turystki Górskiej, Krynica-Zdrój - Jaworzyna Krynicka w obiekcie schroniska PTTK. Unikatowe muzeum tuż pod szczytem Jaworzyny Krynickiej zainaugurowało swoją działalność w 1970 roku. Zwiedzający mogą poznać tutaj bliżej historię turystyki sądecczyzny oraz osób, które czynnie przyczyniły się do propagacji Beskidu Sądeckiego i budowy infrastruktury turystycznej w regionie. Kontakt pod numerem telefonu 18 471 5409.

Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów