facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Kultura

Kina

Kino cyfrowe Jaworzyna II znajduje się w Krynicy-Zdroju przy ul. Piłsudskiego 19 (praktycznie naprzeciwko schodów z Lwigrodu do Parku Nitribitta, za parkiem i ulicą). Niewielkie i przytulne kino (50 foteli), ale posiadające nowoczesny, cyfrowy system projekcji filmów i system nagłośnienia Dolby Digital. Dostępne podkładki na fotele dla dzieci. Obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Szczegóły repertuaru na stronie kina: www.kino.ckkrynica.pl.

Muzea

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Bulwary Dietla 19. Czynne wtorek-sobota w godz. 10.00-13.00 oraz (po godzinnej przerwie) 14.00-17.00, oraz w niedziele w godz. 10.00-15.00. Nieczynne w poniedziałki oraz dni świąteczne (w tym 1. dzień Świąt Wielkanocnych, 1 stycznia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia). Wstęp bezpłatny w niedziele. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł.

Muzeum (oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) funkcjonuje od 1995 r. w willi „Romanówka”. Zebrane zbiory obejmują pamiątki z życia artysty oraz jego dzieła z różnych okresów twórczości – w tym międzywojennego, który często uznawany jest za najlepszy w jego twórczości. Nikifor (1895-1968) to jeden z najważniejszych symboli Krynicy-Zdroju, znany szerszej publiczności dzięki filmowi „Mój Nikifor” z 2004 r., w reżyserii Krzysztofa Krauzego i z Krystyną Feldman w roli głównej. Jego prawdziwe nazwisko to prawdopodobnie Epifaniusz Drowniak, syn nieznanego Polaka (prawdopodobnie malarza) oraz głuchoniemej Krynickiej żebraczki, Łemki. Nikifor dorastał w nędzy, a ponieważ miał wadę słuchu i wymowy, przez wiele lat postrzegany był przez miejscowych jako upośledzony psychicznie kaleka. Większość życia przeżył w nędzy. Malował, na czym się dało: na kawałkach kartonu, zużytych zeszytach szkolnych, drukach urzędowych, papierze pakowym, itd. Swoje obrazy podpisywał jako „NIKIFOR MALARZ-NIKIFOR ARTYSTA”, ale też Matejko bądź Netyfor, często z błędami w pisowni. Samouk, pracował nad swoim warsztatem bez pomocy z zewnątrz. Miał ambicję zostać krynickim Matejką – stąd podpisywanie przez niego niektórych prac tym imieniem. Silnie związany z Krynicą; dwukrotnie wywożony w ramach Akcji Wisła, dwukrotnie wrócił do rodzinnego miasta. Zarabiał na życie sprzedając swoje prace turystom, jako pamiątki z Krynicy – przy czym ludzie rzadko doceniali jego styl i kupowali jego dzieła. „Odkryty” został dopiero w 1930 r. przez ukraińskiego malarza Romana Turyna. Dopiero potem, stopniowo i z biegiem lat, jego prace zaczęły być doceniane. Ocenia się, że stworzył około 40 tys. dzieł. Przez wiele lat nie posiadał żadnych dokumentów tożsamości, co dostrzeżono dopiero w 1962 r. kiedy miał wyjechać na wystawę w Bułgarii. Wtedy to na wniosek przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy, sąd w Muszynie postanowił o nadaniu mu tożsamości, na dane Nikifor Krynicki. Następnie Urząd Stanu Cywilnego w Krynicy wystawił akt urodzenia na te dane. Dopiero po jego śmierci, na wniosek Zjednoczenia Łemków, w roku 2013 sąd w Muszynie unieważnił wcześniejsze postanowienie uznając, że Nikifor to urodzony 21 maja 1895 roku Epifaniusz Drowniak (nazwisko po matce). Zmarł w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu k. Jasła i został pochowany na Starym Cmentarzu w Krynicy-Zdroju. Na jego grobie wyryte są dwa napisy: „Nikifor Krynicki” alfabetem łacińskim oraz „Nykyfor Epifan Drowniak” pisany cyrylicą. W Krynicy-Zdroju przy Deptaku znajduje się pomnik odsłonięty 110 lat od roku urodzin artysty (w 2005 r.), autorstwa Czesława Dźwigaja. Nikifor przedstawiony jest jako postać siedząca na murku, z pędzlem w dłoni i w towarzystwie psa.

Muzeum Zabawek „Bajka”, Krynica-Zdrój, ul. Piłsudskiego 2 (w budynku Nowych Łazienek Mineralnych). Czynne codziennie (z wyjątkiem 1. dnia Wielkanocy, 1 XI i 25 XII) w godz. 10.00-17.00, a w wakacje w godz. 09.00-18.00.

Ceny biletów:


    1. normalny– 14 zł
    2. ulgowy – 12 zł
    3. grupy (dziecięce i młodzieżowe, powyżej 15 osób) – 10 zł.

Dzieci mogą zwiedzać Muzeum wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

 

Krynickie muzeum to działająca od 2010 r. filia muzeum zabawek w Kudowie-Zdroju. W zbiorach możemy zobaczyć zabawki od starożytności do współczesności. Dla młodszych zwiedzanie jest zabawą edukacyjną, dla starszych powrotem w świat dzieciństwa oraz okazją do refleksji. Szczegóły na stronie muzeum: www.muzeum-zabawek.pl.

Muzeum Turystki Górskiej, Krynica-Zdrój - Jaworzyna Krynicka w obiekcie schroniska PTTK. Unikatowe muzeum tuż pod szczytem Jaworzyny Krynickiej zainaugurowało swoją działalność w 1970 roku. Zwiedzający mogą poznać tutaj bliżej historię turystyki sądecczyzny oraz osób, które czynnie przyczyniły się do propagacji Beskidu Sądeckiego i budowy infrastruktury turystycznej w regionie. Kontakt pod numerem telefonu 18 471 5409.

Festiwale

Festiwal im. Jana Kiepury.

Festiwal Jana Kiepury to największa, coroczna impreza kulturalna w Krynicy-Zdroju, przyciągająca tysiące melomanów, turystów i kuracjuszy z Polski i zza granicy. Pierwszy raz zorganizowano ją w 1967 roku. Twórcą i organizatorem festiwalu (w latach późniejszych również pod nazwą Festiwal Arii i Pieśni) był Stefan Półchłopek, który osobiście poznał Kiepurę i pragnął upamiętnić jego twórczość.

Wybór Krynicy na miejsce nie jest przypadkowy, gdyż była to ulubiona miejscowość wypoczynkowa Kiepury, w której również wielokrotnie występował. Początkowo podczas swoich pobytów zatrzymywał się w „Lwigrodzie”, gdzie dzielnie stawiał czoło tłumom wielbicieli. Jak pisał „Kurier Poznański” w 1933 roku:

Gdy odjeżdżał, przed „Lwimgrodem”, gdzie mieszkał, zaatakowano go ze szczególną zaciętością, przez pół godziny nie dając dostąpić do samochodu, on jednak i tę udrękę zniósł z pogodnym uśmiechem. Odjechał, żegnany gromkiemi okrzykami, udając się po nowe zapasy „waluty” i po nową sławę dla imienia sztuki polskiej.

W tym samym roku w Krynicy stanęła należąca do Kiepury luksusowa willa „Patria” (obecnie sanatorium), której budowę mistrz sfinansował z pieniędzy zarobionych na scenie. Historia pokazuje osobiste związki Kiepury z Krynicą, kiedy artysta żył. Już rok po jego śmierci w 1966 roku ruszyła pierwsza edycja festiwalu, stanowiąca żywe połączenie miasta ze spuścizną artystyczną tego wielkiego polskiego tenora.

Bliższe informacje można uzyskać na stronie organizatora: www.festiwalkiepury.pl.


Festiwal Biegowy.

Festiwal Biegowy to coroczna, największa impreza biegowa w Polsce – mająca miejsce od 2010 roku. Tradycyjnie rozpoczyna się zaraz po Forum Ekonomicznym w Krynicy. Składają się na nią liczne zawody w Krynicy i okolicach (w 2015 roku było to 22 różne biegi, na dystansie od 420 m do 100 km, na przestrzeni 3 dni), targi  oraz imprezy towarzyszące. Szczegóły na stronie organizatora: http://www.festiwalbiegowy.pl.


Wystawy - galerie

Galeria „Vox Humana”, Krynica-Zdrój, ul. Kraszewskiego 145A. Czynne od poniedziałku do soboty od 9.00- 18.00.

Galeria Sztuki Siedlisko, Krynica-Zdrój, ul. Józefa Piłsudskiego 19.

Wystawa Ikon – Willa Moja, Krynica-Zdrój, ul. Zdrojowa 8. Czynne od wtorku do soboty od 15.00- 17.00.

Galeria pod Kasztanem, Krynica-Zdrój, ul. Kraszewskiego 31.

Orkiestra Zdrojowa

Orkiestra zdrojowa gra w Krynicy od 135 lat. Założył ją w 1875 roku muzyk i kompozytor Adam Wroński. Obecnie jej zespół liczy 11 osób i koncertuje w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego, a latem również w muszli koncertowej na deptaku (z przerwą od 15 sierpnia do 15 września, w czasie Festiwalu Kiepury i Forum Ekonomicznego). Główną publiczność koncertów stanowią wczasowicze, dla których udział w nich stanowi część wypoczynku w uzdrowisku, gdyż można je traktować nie tylko jako rozrywkę, ale również jako muzykoterapię. Czasami z orkiestrą grają również inni zapraszani najwybitniejsi muzycy i śpiewacy polscy. Repertuar oraz dodatkowe szczegóły można znaleźć na stronie orkiestry: www.orkiestrazdrojowa.krynica.pl.

Centrum kultury

 

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju toaktywny animator i organizator wystaw, koncertów festiwali oraz imprez kulturalnych. Instytucja samorządowa z określoną wizją propagowania kultury wśród mieszkańców oraz gości uzdrowiska. Szczegóły dotyczące organizowanych imprez i eventów można znaleźć na stronie www.ckkrynica.pl.


Biblioteka publiczna

Biblioteka Publiczna w Krynicy mieści się przy ul. Nowotarskiego 1 (przy Deptaku, pod dolną stacją kolejki linowej na Górę Parkową). Osoby przyjezdne za każdą wypożyczoną książkę wpłacają kaucję zwrotną w wysokości 10 zł. Otwarte pon., wt., czw., pt. w godz. 09:00-17.00, śr. w godz. 08:00-15:00, sob. w godz. 08.13.00 (w soboty czynna tylko wypożyczalnia, czytelnia zamknięta). Niedziela nieczynne. Szczegółowe informacje na stronie www.bibliotekakrynica.pl.

Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów