facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Zabytki

Pijalnia „Słotwnika”

Jest to najstarszy zachowany w Krynicy Zdroju obiekt. Drewniana konstrukcja zaprojektowana na kształcie okręgu odznacza się nieco orientalnymi inspiracjami. Pijalnia powstała w 1806 roku i pierwotnie znajdowała się nad zdrojem głównym przy deptaku krynickim. W 1863 roku została przeniesiona do Parku Słotwińskiego, gdzie znajduje się do dziś. „Słotwinka” otwierana jest sezonowo i oferuje jeden rodzaj wody – właśnie Słowtinkę.

Dawna Cerkiew p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny (aktualnie kościół parafialny p.w. Serca Jezusowego)

Obiekt sakralny przy ul. Słotwińskiej 50 w Krynicy Zdroju pobudowany został w latach 1887-1888 na miejscu uprzednio spalonej cerkwi w 1796 roku. Drewniany budynek charakteryzuje się konstrukcją zrębową, bryłę dopełnia kwadratowa wieża słupowa. Trzy baniaste kopuły pokryte są blachą, a wieńczą je ślepe latarnie. Znaczenie historyczne ma także wyposażenie dawnej cerkwi. Znajduje się tu obecnie barokowe tabernakulum z XVIII wieku oraz barokowo-klasycystyczny lichtarz z XIX wieku.

Stary Dom Zdrojowy

Dużych rozmiarów budowla neorenesansowa przy Alejach Leona Nowatorskiego 2 w Krynicy Zdroju wybudowana została w 1889 roku. Pierwotnie pełniła funkcję Dworca Zdrojowego, a za jej projekt odpowiedzialni byli architekci Julian Niedzielski i Jan Zawiejski. Jego pałacowy wygląd doskonale wpisuje się w obecną rolę obiektu, który oferuje luksusowe apartamenty i pokoje. Obiekt posiada także najpiękniejszą w południowej Polsce salę balową.

Drewniane zabudowania willowe

Potencjał uzdrowiskowy Krynicy Zdrój odkryty został już w końcu XVIII wieku. Rosnąca popularność miejscowości wymagała budowy odpowiedniej infrastruktury. Od połowy XIX stulecia zaczęły powstawać okazałe i bardzo efektowne drewniane wille. Do dziś zachowały się między innymi: „Biała Róża” (1856), „Biały Orzeł” (1857), „Kosynier”, „Wisła”, Węgierska Korona” (1880), „Witoldówka” i „Małopolanka” (1898).

Hotel „Partia”

Modernistyczna budowla zlokalizowana przy ulicy Kazimierza Pułaskiego 35 w Krynicy Zdroju pobudowana została w latach 1932-34. Inicjatorem powstania „Partii” był znany i ceniony artysta. Jan Kiepura za zarobione na twórczości pieniądze postanowił zbudować luksusowy obiekt wypoczynkowy. Budynek zachował się w niezmienionym stanie, przedstawiając główne założenia architektury modernistycznej w najbardziej ekskluzywnym wydaniu.

Ruiny zamku w Muszynie

Pozostałości po twierdzy kazimierzowskiej znajdują się w paśmie Koziejówki, około 12 kilometrów od centrum Krynicy Zdrój. Obiekt pobudowany został w celach obronnych za panowania Kazimierza Wielkiego. Przez lata stanowił siedzibę lokalnych władz. Obiekt strawiony przez pożar w XVII wieku przyczynił się do poważnych zniszczeń. Postępujące zaniedbanie i opuszczenie ostatecznie obiektu doprowadziły zamek do ruiny. Od XIX wieku w miejscu, tym są już tylko pozostałości danej twierdzy.

Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów