facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Ogrody sensoryczne

Ogrody sensoryczne (nazywane też ogrodami zmysłów) umiejscowione są w muszyńskiej dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”. Wstęp bezpłatny, otwarte całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, przez cały rok. W ogrodzie znajdują się tablice informacyjne w jęz. polskim, angielskim i czeskim, zawierające też tekst w alfabecie Braille’a.

Ideą ogrodu zmysłów jest celowy dobór roślin, elementów terenu i architektury w taki sposób, aby wzmocnić możliwość odbierania wrażeń wszystkimi zmysłami, nie tylko głównie przez wzrok. Osoby niepełnosprawne mają dzięki temu szansę odbierać świat przyrody w sposób bardziej intensywny i urozmaicony, niż w zwykłych warunkach. Osoby bez niepełnosprawności mogą zaś nie tylko bardzo przyjemnie spędzić czas i wypocząć, ale również zrozumieć lepiej postrzeganie świata przez niepełnosprawnych. Można tego dokonać zamykając oczy i koncentrując się na dźwięku, zapachach, dotyku poszczególnych roślin. Ogród wspomaga więc integrację. Może być wykorzystywany w celach terapeutycznych, socjalizacyjnych i edukacyjnych dla osób niewidomych, jak również posiadających zaburzenia psychofizyczne lub upośledzenie umysłowe. Wykorzystanie ogrodu w celach leczniczych ma nawet swoją własną, uczenie brzmiącą nazwę: hortiterapia. Każdy może wypocząć i zrelaksować się dzięki kontaktowi z naturą i innymi, przyjaznymi ludźmi w tym niezwykłym miejscu. Szerokie ścieżki są też wygodne dla matek z dziećmi w wózkach. Ogrody stanowią także doskonałe miejsce edukacji i zabaw dla dzieci.

Muszyńskie ogrody zmysłów to piękny park z licznymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, strumykiem z kaskadami, stylowymi latarniami przy ścieżkach, itd. Na jego terenie znajdziemy kilka stref tematycznych: zdrowia, zapachu, dźwięku, smaku, oraz zapachowo-dotykową. Do ogrodu zdrowia wchodzi się alejką różaną od ul. Mściwujewskiego. Jest w nim wiele urządzeń do ćwiczeń nie wymagających dużego wysiłku, dzięki czemu również osoby starsze mogą zadbać o kondycję – podziwiając jednocześnie kompozycje roślinne. Znajdziemy tutaj takie rośliny jak róże, żywotniki, świerki, klony i graby. W ogrodzie zapachów napotkamy z kolei rośliny wybrane tak, aby dostarczyć różnorodnych wrażeń naszemu węchowi. To jak „zielnik czytany nosem”. Oprócz silnie pachnących drzew i kwiatów (hiacyntów, lilii, świerków i jodeł) napotkamy przyprawy znajome z naszych kuchni: tymianek, miętę, szałwię i czosnek. Warto zamknąć tu oczy, rozetrzeć niektóre listki w palcach, żeby wydobyć silniejszy zapach olejków eterycznych.

Pouczające może się okazać zgadywanie, jaka roślina tak pachnie (świetna zabawa szczególnie dla dzieci!). W ogrodzie dźwięków wszystkie materiały dobrano tak, aby zapewnić bodźce dla uszu. Wsłuchajmy się tutaj w chrzęst żwiru pod stopami, tupot na mostku, szemranie strumyka, śpiew ptaków. Warto pamiętać, że niewidomi orientują się w przestrzeni głównie słuchem i dotykiem – dlatego w tym miejscu możemy postarać się zrozumieć, jak wygląda ich świat. Dalej możemy wejść w ogród zapachu i dotyku, gdzie jak można się domyśleć położono nacisk na jednoczesne poznawanie natury tymi dwoma zmysłami. Rośliny dobrano tak, aby kwiaty i liście nie tylko pięknie pachniały, ale też miały jak najbardziej zróżnicowane fakturę i kształty. Ukoronowaniem zwiedzania jest ogród smaku. Najwięksi szczęściarze, którzy będą tam we właściwym czasie, mają szansę skosztować owoców m.in. czereśni, malin, aronii czy jabłek. Niewątpliwym walorem edukacyjnym jest możliwość przyjrzenia się cyklowi wegetacji roślin, które wielu zna tylko ze swojej jadalni.

W najwyżej położonej części parku znajduje się wieża widokowa (dużo schodów, ale można odpocząć po drodze) ze wspaniałym widokiem na okolice Muszyny i Beskid Sądecki. Przy dobrej widoczności można dojrzeć z niej słowackie Tatry.

Co ciekawe, nowożeńcy mają szansę kultywować w ogrodach nową, świecką tradycję: zasadzić własne drzewko miłości. Drzewko mogą też zasadzić pary obchodzące kolejne okrągłe rocznice małżeństwa (10., 20., itd.).

Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów