facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Festiwale

Festiwal im. Jana Kiepury.

Festiwal Jana Kiepury to największa, coroczna impreza kulturalna w Krynicy-Zdroju, przyciągająca tysiące melomanów, turystów i kuracjuszy z Polski i zza granicy. Pierwszy raz zorganizowano ją w 1967 roku. Twórcą i organizatorem festiwalu (w latach późniejszych również pod nazwą Festiwal Arii i Pieśni) był Stefan Półchłopek, który osobiście poznał Kiepurę i pragnął upamiętnić jego twórczość.

Wybór Krynicy na miejsce nie jest przypadkowy, gdyż była to ulubiona miejscowość wypoczynkowa Kiepury, w której również wielokrotnie występował. Początkowo podczas swoich pobytów zatrzymywał się w „Lwigrodzie”, gdzie dzielnie stawiał czoło tłumom wielbicieli. Jak pisał „Kurier Poznański” w 1933 roku:

Gdy odjeżdżał, przed „Lwimgrodem”, gdzie mieszkał, zaatakowano go ze szczególną zaciętością, przez pół godziny nie dając dostąpić do samochodu, on jednak i tę udrękę zniósł z pogodnym uśmiechem. Odjechał, żegnany gromkiemi okrzykami, udając się po nowe zapasy „waluty” i po nową sławę dla imienia sztuki polskiej.

W tym samym roku w Krynicy stanęła należąca do Kiepury luksusowa willa „Patria” (obecnie sanatorium), której budowę mistrz sfinansował z pieniędzy zarobionych na scenie. Historia pokazuje osobiste związki Kiepury z Krynicą, kiedy artysta żył. Już rok po jego śmierci w 1966 roku ruszyła pierwsza edycja festiwalu, stanowiąca żywe połączenie miasta ze spuścizną artystyczną tego wielkiego polskiego tenora.

Bliższe informacje można uzyskać na stronie organizatora: www.festiwalkiepury.pl.


Festiwal Biegowy.

Festiwal Biegowy to coroczna, największa impreza biegowa w Polsce – mająca miejsce od 2010 roku. Tradycyjnie rozpoczyna się zaraz po Forum Ekonomicznym w Krynicy. Składają się na nią liczne zawody w Krynicy i okolicach (w 2015 roku było to 22 różne biegi, na dystansie od 420 m do 100 km, na przestrzeni 3 dni), targi  oraz imprezy towarzyszące. Szczegóły na stronie organizatora: http://www.festiwalbiegowy.pl.


Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów