facebook logo

Dajemy zdrowie i dobre wspomnienia

Wody lecznicze - Pijalnie

Krynica Zdrój słynie z wód mineralnych, których skosztować można w wielu pijalniach znajdujących się na terenie miejscowości. Ich popularność wynika nie tylko ze smaku, ale i niezwykłych właściwości – pomagają bowiem w leczeniu wielu schorzeń, takich jak niedokrwistość, cukrzyca, miażdżyca, choroba wrzodowa żołądka, układu pokarmowego i wielu innych. Łącznie w Krynicy Zdroju znajduje się 5 źródeł i 18 odwiertów, z których czerpana jest woda lecznicza.

Wody mineralne w Krynicy

Dzięki bogactwu ujęć wodnych do kuracji pitnych oraz spożycia przystosowane są następujące źródła:

  1. Zdrój Główny - szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (0,32%), manganowa, o dużej zawartości bezwodnika kwasu węglowego. Woda z tego źródła stosowana jest przede wszystkim w kuracjach chorób układu pokarmowego i żołądka, anemii oraz niedokrwistości.

  2. Słotwinka - szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa (0,41%), żelazista. Woda dająca znakomite efekty w leczeniu nieżytu przewodu pokarmowego i schorzeń układu pokarmowego. Stosuje się ją również u pacjentów z nerwicami, miażdżycą oraz problemami z gruczołami dróg moczowych.

  3. Jan - szczawa słabo zmineralizowana (0,071%), w której składzie przeważa wodorowęglan wapnia. Ze względu na moczopędność stosuje się ją w leczeniu kamicy nerkowej oraz zapaleń dróg moczowych, a dzięki temu, że obniża poziom cholesterolu, doskonale sprawdza się także w leczeniu miażdżycy i cukrzycy.

  4. Józef - szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (0,11%). Jest także wodą moczopędną, stosowaną w leczeniu schorzeń nerek i dróg moczowych. Sprawdza się również w kuracjach dla pacjentów z niedokrwistością czy chorobami układu pokarmowego.

  5. Mieczysław - szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (0,42%), stosowana m.in. w leczeniu chorób nerek, przewodu pokarmowego oraz niedokrwistości.

  6. Tadeusz – szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (0,38%), które ze względu na dużą zawartość żelaza pomaga w leczeniu schorzeń żołądka, chorób jelita cienkiego i grubego, a także niedokrwistości.

  7. Zuber - szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa (2,14%). Jedna z najsilniej mineralizowanych wód w Europie, która pomaga w walce z wieloma schorzeniami – przewodu pokarmowego, żołądka, dwunastnicy i wątroby. Stosuje się ją także w leczeniu cukrzycy.

  8. Kryniczanka, która jest odmineralizowaną wodą ze Źródła Głównego – znana ze swojego znakomitego smaku oraz... pobudzania apetytu.

Krynica Zdrój, ze względu na swoje naturalne bogactwo, może poszczycić się zabiegami wodoleczniczymi, w tym masażami podwodnymi, kąpielami wirowymi i perełkowymi, a także natryskami.

Rzeźby Wejście do obiektu Balkony Widok z balkonów